Prosinec 2009

Návod na zaplétaný náramek z korálků

29. prosince 2009 v 21:27 | Terka |  Návody

Snad vám tento návod bude stačit, kdyby ne vytvořím nový :)

Co je potřeba ?
 • vlasec asi na dva náramky
 • 2 kalotky
 • 4 rokajly ( zamačkávací)
 • mezikroužky cca 2
 • zapínání
 • jedny velké korálky a dvě barvy malých

Na konce obouch vlasců navlečeme rokajl a kalotku. Oba vlasce schováme a uzavřeme do jedné kalotky.

Potom navlečeme hnědé korálky na jeden vlasec a bílé korálky na druhý tak, aby byli navlečeny do stejné délky. Nejlépe si napočítat např. 15 korálků, aby potom každé očko bylo stejně velké.

Až budeme mít navlečeny korálky navlečeme jednu velkou tak, že oba vlasce provlečemekorálkou proti sobě, aby se v korálce křížily.

Zůstanou vám zase dva volné konce.
zase navlečeme korálky, ale horní bude bílá a spodní červená a pokračujeme jako minule.
Stále opakujeme vzor dokola až budeme mít hotový celý náramek.

Konce zase uzavřeme kalotkou, kterou navlečeme na oba vlasce a na každý zamáčkneme rokajl. Oba rokajly schováme do kalotky a uzavřeme.

Na očka navlečeme jeden kroužek a zapínání.

Návod na jednoduchý náramek

25. prosince 2009 v 12:27 | Terka |  Návody

Jedny z nejjednodušších nárámků jsou tipické a snadné, hladké náramky.

Co je potřeba ?
 • korálky
 • dvé kalotky
 • dva zamačkávací rokajly
 • spojovací kroužky
 • zapínání
 • řetízek
Druh a kombinace korálků záleží jen na Vás. Můžete střídat velké a malé, dva druhy barev, korálky s přívěsky atd.

Řetízek není podmínkou, muže to být vlasec, kůže, guma,drátek.. cokoliv na co se dá navlékat.

V tomto případě na hladký řetízek navlečeme kalotku a na jednom konci ji uzavřeme, aby korálky nepropadávaly.

Na střídačku navlečeme velké a malé korálky a náramek zase uzavřeme kalotkou.

Na každý konec u kalotky přidáme kroužek a na něj zapínání. ( americké, ozdobné, magnetové atd.)


Tip : můžeme dát k jednomu konci u zapínání nějaký přívěšek, aby jsme náramek oživily.


Jak kombinovat barvy ?

21. prosince 2009 v 20:45 | Terka |  Návody
Někdy vám může dojít inspirace a nevíte, jak máte sladit barvy, nebo jak by se k sobě hodily, mám tady pro vás pár vzorníků.


Tento kruh zobracuje tzv. stupnici barev, kde můžete vidět že se k sobě hodí každé sousední barvy. Např. když si vybereme žlutou tak se k ní hodí oranžová a zelená.

Měli by jsme dbát na barvu řetízků a komponentů. U zlatých řetízků doporučuji zkombinovat barvy se žlutou, protože se hodí ke zlaté. Pokud budete mít řetízek stříbrný doporučuji čirou, bílou a nebo skleněnou průhlednou barvu. Je neutrální ale hodí se ke stříbru a můžete ji doplnit jakoukoliv jinou barvou.
Jak můžete vidět i zde jsou další možné kombinace.

Na prvním obrázku je vybraná pouze jedna barva.

Na druhém jsou tři po sobě jdoucí barvy jak jsem již popisovala na začátku.

U třetího jsou vyznačeny dvě protější barvy, tedy barvy tzv. negativu.

Na čtvrtým i šestým obrázku je pomyslný trojúhelník.

Na pátém a posledním obrázku je písmeno X tedy dvě barvy co se k sobě hodí a jejich opačné barvy.

Na této barevné paletě, můžete vidět zase různé odstíny barev např. hodí se k sobě tmavě žlutá až hnědá s žlutozelenou druhým nejtmavším odstínem. atd. Záleží jen na vaší fantazii.


To je vše z mé barevné palety. Doufám, že jsem alespoň trochu pomohla, ale jak říkám vaše fantazie je klíč k uspořádání barev. Ještě několik tipů na konec.
-Můžete vzít pastelky, fixy.. a zkoušet si přikládat různé barvy k sobě nebo si nakreslit vlastní paletu barviček.
-Další možností je vzorkovník na barvy, které se používají při malování. Seženete ho snad všude, kde se prodávají barvy na malování. ( pokojů :)
Na konec taková malá tečka, je důležité barevné kombinace obměnovat, aby jste nedělali stále stejné barvy, časem se vám můžou přestat líbit a šperky nevyužijete. Pokud šperk děláte pro sebe, měli by jste se prvni podívat, jestli se vám k něčemu hodí a jestli ho budete mít k čemu nosit. Takže by mohly být sladěné s oblečením, vlasy, líčením, barvou očí atd. Hodně štěstí :)

jak zakončit hladký řetízek nebo vlasec ?

21. prosince 2009 v 12:39 | Terka |  Návody
Tady máte návod na použití kalotky, je to jednoduché a pevné.

○ Některé tipy Kalotek mají místo drátku na konci rovnou očko, na zachycení zapínání, kroužku apod.

Materiál a komponenty

20. prosince 2009 v 20:34 | Terka |  Ketlování
U ketlování je ta nevýhoda, že musíte mít spousty dalších drobnůstek, které se používají.

Co by jsme měli udělat jako první ? Zvolit si barvu ( náramku, naušnic, řetízků) a k nim komponenty.
Zda budeme mít zlatý nebo stříbrný řetízek, měli by jsme k němu zvolit stejnou barvu komponentů.

Komponenty

Řetízky

Jsou různé druhy řetízků, různě velká očka a tvary. S očky jsou vhodné na ketlování do oček se zachycují na nýtech nebo jehlách korálky. Potom jsou hladké a ty jsou vhodnější buď na navlékání korálků, nebo na naušnice, které mají vysací řetízky.


Ketlovací jehly a nýty

Ketlovací jehli jsou ohebné drátky různých velikostí většinou 2,5 - 5 cm. navlékají se na ně korálky a upevňují na řetízek nebo lze vyrobit řetízrk pouze z jehel. Nýty mají na konco malou zarážku, aby naušnice neproklouzla a druhým ( hladkým koncem) se obtáčí keltovacími kleštěmi např. kolem oka řetízku.

Kroužky

Kroužky jsou snad nezbytná věc k čemukoliv. požívají se mezi spoji, na zapínání, a přidělávání různých přívěsků.

Kalotky

Kalota se používají většinou u hladkých řetízků jako zakončení, aby jsme mohli přidat zapínání. Používají se také se zamačkávajícími rokajly. Jsou to malé trubičky, které navlečete na hladký náramek například a "rozmáčknete ji" to celé zavřete do kalotky, a korálky se nevyvlečou.

Návod jak kalotky používat najdete i v rubrice návody.

Zamačkávací rokajl neboli malý kroužek navlečeme za zalotku a zamáčkneme tak, aby z něm byla jen placička. Přesvědčíme se že drží a posuneme a zacvakneme kalotku tak, aby rokajl nešel vidět. Drátek , který zůstane venku ohneme do tvaru očka. Někdy je místo drátku očko rovnou. Kalorku také můžeme použít např. na konec řetízku jako zdobení.

Kaplíky

Slouží spíše na ozdobení na korálky a nejsou podmínkou.
Afroháčky

Jsou to háčky na naušnice, seženete k nim různé druhy zapínáni a zarážek, aby nepadali.

Ramínka

Slouží k afroháčkům jako doplněk, aby naušnice ohla mít více korálků, řetízků atd. Je jich samozřejmě zase víc druhů a je z čeho vybírat.


Kreola

Též na naušnici, jako jednoduchý kroužek.
Zapínání

Obvykle na řetízky nebo náramky, jsou různé tipy. Tady je máte :)
Normální (karabinka s protikroužkem) Magnetické Americké

-Existují samozřejmě i další ozdobné.

Dále jsou různé spony, prsteny a brože. Jde o to co si zrovna chcete vyrobit a co k tomu potřebujete.

Kleště

20. prosince 2009 v 18:36 | Terka |  Ketlování

Tato oblíbená metoda tvoření šperků není úplně jednoduchá, ale není nijak těžká. Jen to chce ze začátku obrněné nervy a trpělivost. Každý začátek je těžký :)

Teď co je potřeba :

 • ketlovací kleště - stojí cca 100, mám je za 80 z kamenného obchůdku. Pro začátek stačí úplně obyčejné.
 • Štípací kleště - pokud máte doma nějaké nářadí jistě je tam nejdete a nemusíte pro atím utrácet za drahé štípačky. Používají se na skracování kovu (nýty, jehly, řetízky apod.)
 • ploché kleště - na uzavírání háčků.
- Já jsem si kupovala jen ketlovací kleště, jsou kulaté a formují se podle nich nýty, jahly atd. štípací i ploché jsme měli doma. Takže záleží jen na vás i podle toho kolik chcete investovat. Jedny kleště jak už jsem říkala stojí cca 100Kč. Samozřejmě cena se liší podle prodejců.


Co s korálky ?

20. prosince 2009 v 18:02 | Terka |  Techniky
Existuje mnoho technik, jak můžeme korálky využít, na některé jsou návody a některé si můžeme vytvořit samy jak nám fantazie radí.

Tak první nejznámější druh je asi tipické navlékání korálků, kde na strunu, vlasec,kůži nebo obyčejnou nit navlékáme korálky různých druhů.
Můžeme je doplnit ozdobou, kterou si také můžeme vyrobit z korálků ( většinou těch malinkých, co stále padají z ruky:) nebo zvířátkem. Návody na tyto zvířátka zde asi nenajdete, ale nějaké květinky a kuličky a další "chumlanice" sem postupem času přidám.


Další technika je spojována s bavlnkami. Tzv. Náramky přátelství s korálky, kde se občas vloží korálek mezi suk. Náramkům prátelství se také moc věnovat nebudu, protože bavlnky jsem před pár lety opustila. Na internetu je ale hodně návodů na tyto náramky z bavlnek, kde jsou podrobně vysvětleny všechny kroky.


Další technika, kterou již také moc nepoužívám, je náramek který je široký jako náramky přátelství a placatý. Je k němu zapotřebí strojku na který se navlečou nitě a jednodiuchým systémem, o kterém se později také zmíním se vytvoří náramek s nápisem, nebo jakýmkoliv vámi vytvořeným vzorcem. Tento způsob není nijak zvlášť obtížný, jde jen o to že musíte mít tento strojek ( který není moc drahý).A konečně technika, kterou se budu zabívat já. Je to Ketlování, spočívá v tom, že si vyrobíme vlastní naušnice, řetízky, prstýmky, náramky a cokoliv vás napadne. Co je k tomu potřeba? Jde o to jak moc se tomuto "řemeslu" chcete věnovat. Všechno je detailně popsáno v rubrice Ketlování, kde je vysvětleno co a jak. :)
Tyto obrázky jsou jen inspirační a motivující, svoje výrobky přidám později :)

Druhy korálků

20. prosince 2009 v 17:23 | Terka |  Korálky


Tipy korálků :
 1. Mačkané korálky - jsou to korálky, které mají různé tvary a velikosti, jsou sklené a mají mnoho tvarů a barev. Jsou to například: skleněné kapky, srdíčka, rourky, vajíčka atd. Žhavé sklo se vlévá do forem, kde vznikne nějaký tvar ( např. srdíčko ). Já tyto korálky používám velmi často, protože jsou cennově jedny z nejlevnějších ale na světle mají pěkný lesk
 2. České korálky - Ohňovky - jsou tipické, české, broušené korálky, které jsou broušené a tím vzniká větší lesk, protože poroces vypalování a broušení je u nich několikrát opakován a tím jsou velice lesklé. Jsou k dostání téměř v každém obchodě, ale já osobně je moc nepoužívám.
 3. CAT EYES - kočičí oči - spadají do cennově již dražších korálků, protožé každá korálka je originál, mají různé vzory a jsou nesouměrně nabarveny ale je zde dodržen styl kočičích očí. Tyto korálky jsem ještě nikdy nezakoupila, protože se mi s nimi špatně ladí barvy.
 4. Swarovski - tyto korálky jsou neobvyklé, protože jsou jedny z nejdražších, jsou to ručně broušené korálky s velmi vysokým leskem. Doporučuji používat jen na opravdu vzácné a slavnostní výrobky, jejich ztráty by Vás mohla mrzet :) Najdete je ve velmi dobře zásobovaným obchodech.
 5. Existuje mnoho druhů Perliček - jsou ne úplně pravidelného tvaru a mají perleťový povrch. Tyto korálky jsou uměle vyrobené a mají mnoho barev. Existují dva druhy těchto perliček skleněné a voskové.
 6. Keramické korálky - jsou vyrobeny z hlíny, mají glazurový povrch tedy jakýsi nátěr a jsou ručně vyráběny a lze si je vyrobit i doma. Patří do střední cennové relace.
 7. Plastové korálky - jsou to korálky u mně nejoblíbenější, protože napodobují vzhled jiných materiálů ( např. sklo, kov, dřevo a nebo jednoduše plast. atd.) Jsou lehké, jedny z nejdostupnějších a nejlevnějších , které nalezneme na trhu s korálky.
 8. Kovové korálky - korálky do barvy se známými komponenty jako je měď, starostříbro, zlato atd.
 9. Dřevěné korálky - vyráběné z dřeva s větší kvalitou ale jsou také o něco dražší, co mám zkušenosti. Jsou lakované a působí velice hezky a decentně.
 10. Minerály - různé zlomky minerálů, liší se tvarem a barvou. Jsou o něco dražší než normální korálky, protože jsou to úlomky z minerálů a nerostů.

-Existuje mnoho dalších druhů, ale tyto patří mezi nejprodávanější a nejužitečnější.